تلفن تماس : 05135411722      09157607106     09371889859  telegram6

سه روش تمیز کاری سیستم روغن داغ

چگونه می توان به زمان، نحوه و نکات لازم برای تمیز کردن سیستم روغن داغ پی برد؟در این مقاله توضیحاتی راجع به نکات زیر ارائه خواهد شد:

•    علائم نشانگر نیاز به تمیز کاری سیستم
•    علل تجزیه و تخریب سیالات انتقال حرارت
•    گزینه های موجود برای روش های تمیز کاری
•    نیروی انسانی و زمان مورد نیاز برای تمیز کاری
•    پمپ و آب بندها
•    نحوه تخلیه
•    انتظارات پس از اتمام کار

نشانه بدیهی از این که سیال انتقال حرارت به حدی تجزیه شده که سیستم  به تمیز کاری نیاز دارد این است که سیال دیگر نمی تواند دمای عملیاتی فرآیند را حفظ کند. این نکته زمانی آشکار خواهد شد که درجه حرارت گرمکن را بالا می برید و متوجه می شوید دبی ها نیز کاهش یافته است. تمامی این ها نشانگر تجزیه سیال انتقال حرارت تا حدی است که امکان رسوب گذاری آن روی قطعات داخلی سیستم وجود خواهد داشت. این رسوب باعث تشکیل یک لایه عایق و دور کردن حرارت از روغن در گرمکن خواهد شد.تمیزکاری سیستم روغن داغ

در صورت تجزیه سیال انتقال حرارت در اثر اکسید شدن، شکست حرارتی یا آلودگی سیستم نیاز به تمیز کاری خواهد داشت. اما سیستم های مختلف نیاز به استفاده از روش های متفاوتی دارند که ممکن است کاربرد آن برای سایر سیستم ها عملی و صحیح نباشد. مشاوره با یک متخصص سیالات انتقال حرارت برای تعیین بهترین گزینه، کار بسیار مناسبی خواهد بود.

در این مقاله سه روش عمومی تمیز کاری سیستم روغن داغ مورد بررسی قرار می گیرند.

 

 

 

شکل1چنانچه از روشهی متداول آزمایش جهت آنالیز سیال بهره گرفته نشود، در بسیاری از مواقع خوردگی در منبع انبساط اولین علائم وجود مشکل در سیستم خواهد بود.

شکل2 شیر یکطرفه قبل و بعد از شستشو

تمیزکاری سیستم روغن داغ

1.    شستشو با یک سیال شستشو دهنده

این روش زمانی توصیه می شود که :
•    سیستم زیاد کثیف نشده باشد.
•    سیالات از نظر شیمیایی سازگار باشند .
•    تخلیه کامل سیستم دشوار نباشد.
•    زمان کوتاه باشد.

برای شروع و در صورت امکان سیال موجود باید از یک فیلتر عبور کند.پس سیستم باید برای اختلاط خوب و معلق نمودن ذرات آزاد موجود در سیال حرارتی با دمای بین 225 تا 250 درجه فارنهایت (108 تا 122 درجه سانتی گراد) یا کمی پایین تر از نقطه اشتعال بکار بیافتد. گرمکن را متوقف نموده و در حالی که پمپ سیرکولاتور کار می کند، اجازه دهید تا درجه حرارت کاهش یابد. وقت که سیستم به درجه حرارت قابل قبولی رسید، پمپ سیستم را خاموش نموده و سریعا سیال حرارتی را از تمام نقاط پایینی تخلیه نمایید.

افراد حین کار در نزدیکی سیالات داغ باید ایمنی را در اولویت قرار دهند.مزیت تخلیه داغ آن است که از رسوب مجدد لجن و قیر جلوگیری می کند.
تخلیه سیال از تمام نقاط تخلیه پایینی  از ایجاد حباب های هوا جلوگیری می‌کند. پمپ سیرکولاتور را باید برای خارج کردن حباب های هوا به صورت سرد روشن نمود. می توان صدای حرکت حباب‌های هوا به سمت منبع انبساط را شنید. پس از خارج شدن کلیه حباب های هوا، عمل گرم شدن باید آغاز شود.

سیال شستشو دهنده باید برای مدت زمان توصیه شده توسط سازنده در دماهای بالاتر از 200 درجه فارنهایت (94 درجه سانتی گراد) یا در دمای عملیاتی به گردش در آید. سپس دمای خروجی گرمکن باید در پایان دوره گردش سیال و قبل از تخلیه سیال به 225درجه فارنهایت (108 درجه سانتی گراد) کاهش یابد تا از خروج نرم تمامی سیال و ذرات جمع شده در آن اطمینان حاصل شود.

گرمکن باید خاموش شده و درجه حرارت بین کارکرد پمپ سیرکولاتور کاهش یابد. با رسیدن درجه حرارت به یک مقدار قابل قبول، پمپ سیستم باید خاموش شده و سیستم به سرعت تخلیه شود.
سیستم باید با سیال جدید پر و دوباره راه اندازی شود. پس از گذت یک هفته از راه اندازی، نومنه سیال باید گرفته شده و جهت انجام آزمایشات لازم برای فروشنده سیال انتقال حرارت ارسال شود.

2.    شستشو با یک تمیزکننده سیستم فرآیند

این روش برای زمانی که شرایط زیر وجود دارد توصیه می‌شود:
•    سیالات سازگاری نداشته باشد و از انواع مختلفی باشند.
•    سیستم دارای ذرات معلق و رسوبات کربنی چسبناک سبک باشد.
•    سیستم به صورت شدیدی دارای لجن گرفتگی بوده یا جریان در برخی از نقاط مسدود شده باشد.
•    تصفیه یک سیستم بزرگ، وقتی که پر کردن کامل سیال شستشو دهنده قابل قبول نباشد.

برای استفاده از تمیز کننده سیستم، رویه کلی مورد استفاده برای شستشو باید دنبال شود، اما برحسب وخامت تجزیه سیال سیستم، بین 4 تا 20 درصد تمیز کننده سیستم فرآیند به سیال موجود اضافه می‌شود. تمیزکننده سیستم باید توسط یک پمپ ثانویه در سمت مکش پمپ اصلی سیستم  و نه از طریق منبع انبساط اضافه شود. تمیزکننده باید به مدت 48 ساعت در دمای عملیاتی به گردش درآید.

سپس دمای خروجی گرمکنباید قبل از تخلیه در پایان زمان گردش به 255 درجه فارنهایت (108 درجه سانتی گراد) کاهش یابد. کاهش درجه حرارت قبل از تخلیه، خروج تمام سیال و ذرات موجود در آن را تسهیل می نماید. چنانچه سیال سیستم شدیدا تجزیه شده باشدفیلتر‌کردن سیال برای زدودن حداکثر ذرات ممکن قبل از تخلیه سیستم توصیه می شود.

هنگامی که سیستم تخلیه شد باید با سیال جدید پر شده و دوباره راه اندازی شود. مانند تمامی پر کردن ها، یک نمونه از سیال باید در طول هفته اول کاری گرفته شده و جهت انجام آزمایشات لازم برای فروشنده سیال انتقال حرارت فرستاده شود.
سیستم روغن داغ 

شکل3مزیت تخلیه داغ آن است که از رسوب مجدد لجن و قیر در سیستم جلوگیری میکند .اگر سیال یک سیستم شدیدا تجزیه شده باشد، تصفیه سیال برای جمع آوری حداکثر ذرات قبل از تخلیه سیستم توصیه می شود

3.    تمیزکاری حرفه ای

اگر نیروی کار و تجهیزات لازم در دسترس نباشد یا چنانچه الزامات تمیزکاری خاصی مدنظر باشد، میتوان از شرکت هایی که در زمینه تمیزکردن سیستم سیال حرارتی فعالیت می نمایند، بهره گرفت. این شرکت ها سیستم را به روش هایی که قبلا عنوان شد تمیز می‌کنند و می‌توانند الزامات خاص را برآورده سازند. به علاوه اگر سیستم نیاز به تمیزکاری شیمیایی داشته باشد، شرکت هایی نیز بدین منظور تاسیس شده‌اند.

در یک روش کلی تمیزکننده های زیر ممکن است مورد استفاده قرار‌گیرند:
•    حلال ها
•    هیدروکسید سدیم با پرمنگنات پتاسیم

تمییز کننده های سوزآور (caustic) روی، مس، آلومینیوم و سایر آلیاژها تاثیر شدیدی داشته و باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.حلال های کلرینه مانند 1، 1، 1 تری کلرواتان( یا پر کلرواتیلن) به دلیل عوارض زیست محیطی نباید به کار روند.

پس از تمیزکاری شیمیایی سیستم، آن را با آب فراوان شست شو دهید (تمامی آب باید تحت یک فرآیند خشک سازی یا توسط هوا، قبل از راه اندازی خارج شود). شستشو نهایی را باید به کمک مواد ضد زنگ غیر آلی انجام داده و آن را به صورت گرم تخلیه نمود. سپس سیستم باید به طور کامل با گاز نیتروژن داغ یا هوا خشک شده و با ایجاد خلاء به نقطه شبنم 20- درجه فارنهایت (29- سانتی گراد) رسانده شود.

4.    سایر عوامل

هنگامی که عمل تمیزکاری انجام می گیرد باید توجه خاصی به زمان و کاسه نمدها و دفع سیال مبذول گردد. یک اشتباه متداول آن است که سعی شود تمیزکاری به طور فشرده در آخر هفته انجام و راه اندازی صبح روز شنبه آغاز گردد. این فقط برای سیستم های کوچک و غیر پیچیده میسر است. زمان قابل توجهی در دمای لازم ، برای تمیزکازی مورد نیاز خواهد بود؛ شستشوی مناسب به سرعت انجام نمی شود.

همچنین پمپ ها کاسه نمد ها باید مد نظر قرار گیرند.در مورد گزینه های سیال شست شو دهنده و تمیزکننده سیستم باید اطمینان حاصل نمود که سیالات تمیزکننده با اجزای سیستم سازگاری داشته باشند.هنگام استفاده از روش تمیزکاری شیمیای ، توجه کنید که پمپ و کاسه نمد ها در سیستم های سیال انتقال حرارت برای سیالات آلی ساخته شده اند و شاید برای تمیزکننده های با پایه آبی مناسب نباشند. احتمالا استفاده از یک پمپ دیگر ضرورت خواهد داشت.
 5
شکل4چنانچه سیال به شدت تجزیه شده باشد، تصفیه سیال برای جمع آوری حداثر ذرات قبل از تخلیه سیستم توصیه می‌شود.


باید به خاطر داشت بازیافت سایالات انتقال حرارت آلی آلوده نشده، توسط یک بازیافت کننده روغن میسر است و تخلیه آن به راحتی مانند روغن موتور امکان پذیر خواهد بود. چنانچه سیستم دارای ظرفیت چند هزار گالنی باشد، اغلب بازیافت کنندگان روغن زائد توصیه می کنند که روغن از سیستم خارج شود و مبلغ کمی به ازای هر گالن پرداخت می کنند .چنانچه سیال از نوع خطرناک باشد با سیال آلوده باید مطابق با نوع آلودگی رفتار شده و از مقرارت دولتی پیروی نمود.

پس از انتخاب روش های صحیح و در میان گذاشتن با تامین کننده سیستم روغن داغ ، باید انتظار داشت که سیستم تمیز و عاری از هرگونه لجن نرم باشد. چیزی که نمی توان انتظار داشت آن است که هنگام استفاده از سیالات شست شو دهنده یا تمیزکننده سیستم، رسوبات جامد و سخت از بین خواهد رفت. تمیزکردن شیمیایی رسوبات سخت را خارج می کند، اما باعث محو شدن مولکول‌های کربنی نیز خواهد شد. که سوراخ های مویی ناشی از زنگ زدگی لوله یا ترک های ایجاد شده از خارج لوله را گرفته اند. در صورت وقوع چنین حالتی باید انتظار داشت که سیال انتقال حرارت جدید پس از پر کردن مجدد سیستم از این سوراخ ها خارج شود.
با در نظرگرفتن کلیه موارد فوق و اهمیت سیستم های گرمایشی دارای سیال حرارتی، بهترین کار کمک گرفتن از تامین کننده سیال انتقال حرارت برای اتخاذ روش صحیح می‌باشد.

دیگ بخار