تلفن تماس : 05135411722      09157607106     09371889859  telegram6

تغذیه ای مناسب برای روزه داران

به‌دلیل طولانی بودن زمان بین سحر تا افطار مـدت زمـانی حدود ۱۷ساعـت را در برمی‌گیرد، که به نسبت ما‌های دیگر سال طولانی‌تر است، به همین دلیل، کارشناسان سلامت و تغذیه معتقد هستند که روزه داران حتما باید از یک شیوه تغذیه‌ای مناسب پیروی کنند تا با انرژی و توان بیشتری به راز و نیاز با خدا پرداخته و از فیوضات این‌ماه مبارک بهره بیشتری ببرند.

در فصل تابستان چون هوا گرم است تعریق بیشتری صورت می‌گیرد و به‌دلیل آنکه تعریق در زمان روزه داری سبب کاهش آب بدن فرد روزه دار می‌شود، بنابراین فرد روزه دار باید از مواد غذایی‌ای استفاده کند که عطش او را کاهش دهد.

تعریق یک سیستم دفاعی برای انسان است. هنگام تعریق بدن انسان مقدارزیادی مایعات و املاح را از دست می‌دهد که اگر در زمان مناسب جبران نشود می‌تواند برای فرد مشکلات متعددی را ایجاد کند. تغییرات خلق و خوی ازجمله این موارد است که اگر این مشکل با افت قند و فشار خون هم همراه شود، می‌تواند برای دستگاه‌های مختلف بدن فرد به‌ویژه سیستم اعصاب مرکزی، مشکلاتی به همراه داشته باشد.

دکتررضایی در گفت‌وگو با همشهری با تأکید بر اینکه درفصل تابستان روزه د اران حتما باید وعده سحری داشته باشند، تصریح کرد مردم باید در وعده سحری از مواد غذایی‌ای استفاده کنند که کمتر سبب عطش آنها شود چرا که در تابستان تعریق بیشتری صورت می‌گیرد و فرد روزه دار باید کمبود آب بدن ناشی از تعریق را با مصرف مواد غذایی مناسب در سحرجبران کند.

روزه داران در وعده سحری برای اینکه کمتر تشنه شوند باید از خوردن غذاهای شور، غذاهای آماده و کارخانه‌ای، چرب، سرخ کرده و پرکالری و همچنین از نوشیدن چای و قهوه وادویه جات پرهیز کنند چرا که مصرف این غذاها سبب عطش و تشنگی روزه داران خواهد شد. او در عین حال به روزه‌داران توصیه کرد در وعده سحری برای اینکه کمتر تشنه شوند مواد غذایی فیبردار چه به‌صورت محلول در آب و چه نامحلول مصرف کنند. انواع میوه‌ها و سبزیجات، غلات، حبوبات، آجیل‌های ساده و بی‌نمک انواع آش و خورشت‌های کم چرب از این جمله هستند.

مصرف مواد غذایی فیبردار سبب می‌شود که مواد مورد نیاز بدن در طول روز به مرور در اختیار بدن قرار گیرد؛ به سخن دیگر، وقتی که مواد غذایی فیبرداردر دستگاه گوارش قرار می‌گیرد کمک می‌کند که انواع آب و مایعات، انواع ویتامین، املاح و قند‌ها به مرور وارد بدن و دستگاه گردش خون شود و فرد بتواند از این مواد به مرور استفاده کرده ودچار افت قند خون و فشار نشود.

دیگ بخار