تلفن تماس : 05135411722      09157607106     09371889859  telegram6

مواد غذایی مفید و مضر برای سیگاری ها

دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره توضیح می دهند.

مصرف برخی مواد مانند چای و گوشت، به ویژه گوشت قرمز، به علت ادرارآور بودن و اسیدی کردن محیط خون، سبب افزایش دفع نیکوتین شده و تمایل به مصرف سیگار را در افراد سیگاری تشدید می کند. پژوهش ها نشان می دهد برخی ترکیبات به ویژه سبزی ها به علت قلیایی کردن محیط خون، سبب کاهش دفع نیکوتین بدن می شود. به علت اینکه در افراد سیگاری، مصرف دخانیات سبب افزایش استرس اکسیداتیو و تولید رادیکال های آزاد و فلزات سنگین مثل سرب، آرسنیک و کادمیوم در بدن می شود و برای کاهش میزان این مواد در بدن، به مواد آنتی اکسیدان، از جمله ویتامین C و E و سلنیوم نیاز است، مصرف منابع غذایی این مواد مغذی، از جمله میوه ها و سبزی ها باید در وعده های غذایی افراد سیگاری بیشتر باشد. همچنین لبنیات (شیر، ماست، کشک، دوغ) به طور رقابتی مانع جذب فلزات سنگین موجود در سیگار می شود بنابراین توصیه می شود مصرف مواد لبنی در افراد سیگاری نسبت به افراد عادی بیشتر باشد.

داشتن الگوی غذایی صحیح شامل مصرف میوه ها و سبزی ها، حبوبات، گوشت سفید ماهی و مرغ، لبنیات کم چرب، انواع مغز دانه ها شامل گردو، بادام، پسته و فندق تازه و بی نمک و همچنین استفاده از میان وعده های مناسب در کنار وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام از عوارض کشیدن سیگار می کاهد. داشتن تنوع غذایی، استفاده کافی از مایعات (به صورت منظم هر ساعت یک لیوان)، کاهش مصرف افراطی چای و قهوه جهت کاهش اضطراب پس از ترک سیگار و جایگزین کردن آن با لبنیات کم چرب همواره با مواد نشاسته ای نظیر نان و ماست و یا نان و پنیر، شیر و عسل یا شیر و خرما و افزایش فعالیت فیزیکی روزانه همراه با نفس عمیق در کاهش عوارض سیگار بسیار موثر است.

استعمال دخانیات باعث بروز چه عوارضی در بدن می شود و چه نیازهایی را ایجاد می کند؟

استعمال دخانیات، سلول های ریوی را تخریب می کند. با کشیدن هر نخ سیگار، تعداد زیادی از سلول های ریوی از بین می روند و نایژک ها مسدود می شوند و بیماری آمفیزم در اثر همین عوارض ایجاد می شود. هرچه فاصله دفعات سیگار کشیدن کمتر باشد، ریه فرصتی برای تجدید ساختمان پیدا نمی کند. به همین دلیل فردی که مثلا ۲۰ نخ سیگار در روز می کشد، نسبت به کسی که مثلا ۵ نخ سیگار می کشد، دچار عوارض بیشتری می شود. توصیه ما به افراد سیگاری این است که به تدریج تعداد نخ های سیگارشان را کم و در نهایت اقدام به ترک سیگار کنند. برای ترمیم و تجدید سلول های ریوی، فرد سیگاری باید رژیم غذایی حاوی پروتئین، سلنیوم، ویتامین A و E داشته باشد. توجه داشته باشید که نیاز بدن به موادمغذی در اثر مصرف سیگار افزایش پیدا می کند. اگر این مواد تامین نشود، بدن نمی تواند سلول های از دست رفته را بازسازی کند و به تدریج مشکلات زیادی برای فرد سیگاری ایجاد خواهد شد. به همین دلیل اگر به افراد غیرسیگاری تاکید می کنیم روزی ۴ تا ۵ واحد میوه استفاده کنند، افراد سیگاری باید این میزان را به ۷ واحد برسانند تا نیازهای بدنشان تامین شود.

در واقع مصرف دخانیات باعث ایجاد کمبودهای تغذیه ای در بدن می شود. درست است؟

بله، مصرف دخانیات که شامل سیگار و قلیان است، روی جذب موادمغذی تاثیر می گذارد و جذب املاح و انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین D و C را با مشکل روبرو می کند. از آنجا که وجود ویتامین D در بدن برای جذب کلسیم ضروری است، افراد سیگاری علاوه بر ابتلا به تمام عوارض ناشی از استعمال دخانیات، در طولانی مدت به پوکی استخوان نیز مبتلا خواهند شد. از سوی دیگر، کشیدن یک نخ سیگار مقدار زیادی از ویتامین C موجود در بدن را از بین می برد و نیاز به این ویتامین را در بدن افزایش می دهد چه برسد به قلیان که برابر با کشیدن ۷۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار است.

خیلی ها معتقدند سیگار کشیدن پس از صرف غذا به هضم آن کمک می کند. آیا این باور درست است؟

نه، افراد سیگاری برای آسودگی وجدانشان توجیه هایی می کنند که به هیچ وجه پایه علمی ندارد و صددرصد غلط است. بیشتر دود سیگار وارد ریه می شود و کمتر روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد بنابراین هیچ اثری بر هضم غذاها ندارد.

پس علت اینکه افراد سیگاری معمولا وزن پایینی دارند، چیست؟

بیشتر این افراد معمولا غذای کمی می خورند و مایلند هر چه سریع تر سیگارشان را روشن کنند. همچنین تاثیرهایی که سیگار بر بدن می گذارد، باعث بیمار شدن آن می شود و قطعا بدن بیمار در هضم، جذب و به کارگیری موادغذایی و مغذی دچار مشکل می شود. توجه داشته باشید که موادغذایی در صورتی در بدن به انرژی قابل استفاده تبدیل می شوند که پیوندهای فسفاته پرانرژی در آن ها تشکیل شود. برای این کار هم اکسیژن لازم است بنابراین وقتی فردی سیگار می کشد، به دلیل کمبود اکسیژن، نمی تواند به خوبی از موادغذایی استفاده کند.

چرا افرادی که سیگار را ترک می کنند معمولا چاق می شوند؟

چاقی بعد از ترک سیگار که معمولا از حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم بیشتر نیست، موقتی است و اگر فرد پرخوری نکند، بعد از مدتی به حالت قبل برمی گردد. اصولا لاغری ناشی از استعمال دخانیات به دلیل کم شدن بافت چربی نیست. خیلی وقت ها کم شدن وزن مربوط به بافت عضلانی و سایر بافت های حیاتی بدن است بنابراین این باور که ترک سیگار باعث افزایش وزن می شود، اشتباه است. افرادی که سیگار را ترک می کنند، باید برنامه غذایی تنظیم شده ای داشته باشند تا بیشتر از نیازشان کالری مصرف نکنند. بهترین کار این است که به جای خوردن غذاهای پرکالری، بشقاب خود را با انواع سبزی ها پر کنند. با این کار حتی ۲ ۳ کیلوگرم افزایش وزن هم ایجاد نخواهد شد، اما بسیاری از افراد سیگاری که در مرحله ترک سیگار هستند، شنیده اند که در ساعت هایی که میل زیادی به سیگار داری، پسته یا تنقلات بخور! در حالی که این خوراکی ها کالری بالایی دارند و بهتر است به جای خوردن بی رویه تنقلات، از میوه ها و سبزی های مختلف و کم کالری مثل کرفس، کاهو، خیار، گوجه فرنگی و... استفاده شود تا بدن بیش از حد، کالری دریافت نکند. اگر به مقدار غذای دریافتی مان توجه نکنیم و بیش از نیاز غذا بخوریم، قطعا چاق خواهیم شد. حتی می توان در ساعت هایی که نیاز به مصرف سیگار احساس می شود، با انجام فعالیت های ورزشی یا سایر سرگرمی ها حواس را پرت کرد. مثلا جویدن آدامس یکی از کارهایی است که می توان در این زمان ها انجام داد.

افرادی که در حال حاضر سیگارشان را ترک کرده اند اما بدنشان همچنان دچار کمبود ویتامین و موادمغذی است، بهتر است از چه غذاها یا موادی بیشتر استفاده کنند؟

ویتامینA و بتاکاروتن بیشتر در جگر، هویج، گوجه فرنگی، طالبی، خربزه و جعفری موجود است. ویتامینC را هم می توان به مقادیر فراوان در مرکبات، توت فرنگی، انواع فلفل ها و کلم بروکلی یافت. ویتامین E یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای بدن و برای تجدید ساختمان سلول های ریوی از دست رفته ضروری است. این ویتامین در روغن های گیاهی، سبزی های با برگ سبز، غلات کامل یا همراه با پوست، عسل، ماهی، جوانه گندم، زرده تخم مرغ و... وجود دارد. برای تامین کلسیم هم می توان ضمن مصرف لبنیات از سبزی های با برگ سبز تیره مانند کلم بروکلی، کاهو و... هم استفاده کرد. افرادی که نمی توانند لبنیات بخورند، بهتر است ماهی های ریزاستخوان مثل کیلکا، ساردین و قزل آلا را جایگزین کنند. با پخت خوب این ماهی ها، استخوان های ریزشان آب می شود و کلسیم شان قابلیت جذب بالایی پیدا می کند. سلنیوم هم به میزان زیادی در پیاز، سیر، گندم، ماهی، غلات کامل و گوشت وجود دارد.

حرف آخر؟

افراد سیگاری یا کسانی که زیاد قلیان می کشند، معمولا میوه و سبزی کمتری می خورند و این بسیار بد است زیرا سلامت همه انسان ها به مصرف میوه و سبزی بستگی دارد. توصیه این است که نصف بشقاب غذا را در هر وعده غذایی میوه و سبزی تشکیل دهد. از سوی دیگر، افراد سیگاری قهوه و کافئین بیشتری مصرف می کنند. مصرف بیش از اندازه قهوه یا کافئین عوارض زیادی در دستگاه گوارش و سیستم قلبی عروقی ایجاد می کند. ضمن اینکه این افراد خواب کمتری دارند و معمولا کم تحرک هستند. دیده شده است دخانیات باعث افزایش بیماری های قلبی عروقی می شود و احتمال ابتلا به انواع سرطان ها، به خصوص سرطان ریه را بالا می برد.

دیگ بخار