تلفن تماس : 05135411722      09157607106     09371889859  telegram6

درمان خانگی سرماخوردگی با زردجوبه

بعضی افراد دوست دارند سرماخوردگی خود را با مصرف دارو و شربت های شیمیایی درمان کنند و بعضی دیگر به طب سنتی علاقه داشته و درصدد درمان سرماخوردگی خود با داروها و ادویه های سنتی قدیمی هستند. زردچوبه از جمله ادویه های شرقی است که جز جدایی ناپذیر آشپزی شرقی است این ادویه به غیر از خاصیت ضدسرطانی که دارد در درمان سرماخوردگی نیز مناسب است.

دم‌نوش شیر و زردچوبه

زردچوبه در آشپزی شرق، عنصر کهنه و جدایی‌ناپذیری است اما در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی، نو و هیجان‌انگیز است و هر روز از ویژگی‌های ضدسرطانی و ضدویروسی و درمانگرش می‌گویند و می‌نویسند. زردچوبه این روزها به «ادویه شفابخش» مشهور شده و از درمان گلو درد و شکم‌درد تا حل مشکلات پوستی و فعالیت ضدباکتری و ضدویروسی‌ را به آن نسبت می‌دهند. اما هندی‌ها ده‌ها سال پیش، نوشیدنی شیر گرم و زردچوبه، را به عنوان علاج شب‌های سرد و آسیب‌های سرماخوردگی، رو کرده بودند که گویا همین روزها با شهرت این ادویه خوش‌رنگ و خوش‌بو، در کشورهای دیگر خواهان پیدا کرده.

مواد مورد نیاز برای دو لیوان شیر و زردچوبه:

– دو پیمانه شیر تازه

– دو حبه هل ساییده

– یک تا دو عدد میخک (قرنفل)

– یک قاشق چای‌خوری زردچوبه

– یک قاشق چای‌خوری دارچین

– یک قاشق غذاخوری عسل (بهتر است محلی باشد)

– دو عدد عناب خشک‌ (دلبخواه)

– دو حبه زنجبیل تازه (دلبخواه)

میخک به دلیل ویژگی ضدویروسی‌اش در دم‌نوش‌‌های مختلف برای درمان زکام و سرماخوردگی استفاده می‌شود. عناب لعاب‌ می‌دهد و برای درد سینه و سرفه و گلودرد توصیه شده و آنطور که می‌گویند جویدن و خوردنش هم زمان گلودرد داروی مناسبی است.

روش تهیه:

۱- شیر را در شیرجوش روی شعله ملایم خوراک‌پز گرم می‌کنیم و در همین شرایط عناب و میخک را در آن می‌اندازیم و هم می‌زنیم.

۲- شیر که ولرم شد، همه ادویه‌ها را اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا جوش بیاید. بعد شعله را کم می‌کنیم تا حدود ۲۰ دقیقه مواد روی شعله کم، لعاب بیاندازند.

۳- با چای صاف‌کن، شیر را در فنجان می‌ریزیم. به اندازه‌ای که دوست‌داریم، عسل اضافه می‌کنیم و نوشیدنی خوش‌رنگ و مهربان را گرم می‌نوشیم تا گلو درد و سرفه را سر و سامان دهد.

۴- اگر دوست دارید این نوشیدنی تندتر و مزه‌دارتر شود، می‌توانید کمی فلفل ساییده یا یک پر بادیان ختایی هم به آن اضافه کنید.

دیگ بخار