تلفن تماس : 05135411722      09157607106     09371889859  telegram6

ویژگی های شخصیتی در مزاج صفراوی, دموی, بلغمی و سوداوی

مهدی یوسفی، استادیار دانشکده طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد

حالات نفسانی در مزاج‌های گوناگون متفاوت است و اگر کسی غلبه اخلاط در بدنش داشته باشد ممکن است از هر مزاج یک خصوصیاتی را داشته باشد.

حالات نفسانی در افراد سرد و خشک به‌اصطلاح سوداوی‌مزاج‌ها

فکر و خیال زیاد, حساس بودن, سرعت فکر و دقت نشانه افراد سرد و خشک است؛ افراد سرد و خشک بیشتر به شاعری, هنرمندی و سیاستمداری گرایش دارند. البته باید بدانند با عدم رعایت شیوه‌های صحیح زندگی و مصرف غذاهایی که خشکی را افزایش می‌دهند مانند بادنجان, عدس, گوشت گوساله, غذاهای مانده و فست فودها دچار مشکلات روحی ــ روانی جدی می‌شوند.

حالات نفسانی در افراد سرد و تر به‌اصطلاح بلغمی‌مزاج‌ها

افراد سرد و تر کند فهم هستند, آرام حرف می‌زنند, این افراد کم‌حافظه, پرحوصله هستند و در صورتی که غذاهای سرد و تر مانند ماست, دوغ, خیار, کاهو, سرکه و... بیش از حد و بدون مصلح مصرف کنند, سردی و تری افزایش پیدا می‌کند.

حالات نفسانی در افراد گرم و تر به‌اصطلاح دموی‌مزاج

افراد گرم و تر بگوبخندند, نشاط در این افراد زیاد است و موجب نشاط دیگران می‌شوند, خوش‌اخلاق, شجاع, فرمانبردار و فراموشکارند.

حالات نفسانی در افراد گرم و خشک به‌اصطلاح صفراوی‌مزاج

افراد گرم و خشک در درک مطلب بسیار سریع هستند, به‌قول معروف کلاه سرشان نمی‌رود, تحریک‌پذیرند, زود عصبانی می‌شوند و دلشوره و اضطراب دارند. مصرف بیش از حد ادویه‌هایی مانند فلفل, دارچین, زنجبیل و ... موجب افزایش خلط صفرا شده و تحریک پذیری و عصبانیت افراد صفراوی را زیاد می‌کند.

دیگ بخار